Több olyan kérdést kapott az utóbbi időben ügyfélszolgálatunk, hogy ki kell-e írni a számlán betűvel az összeget. Cikkünkben eloszlatjuk az ezzel kapcsolatos téveszméket.
Még a mai napig sokan ráírják a kézzel készült számlára az összeget betűvel is, azonban a valóságban ezt nem kell megtenni, csupán a számlaírás idejét hosszabítják meg ezzel.
A hatályos jogszabályok nem írják elő, hogy a számlán fel kell tüntetni az összegeket betűvel is, a számla kötelező adattartalmát az Áfa törvény szabályozza, azonban abban semilyen kitétel nem szerepel arra vonatkozólag, hogy ki kell-e írni betűvel is a számokat.
A 2000. évi számviteli szabályozással kapcsolatos törvény 166§-a bővebben ír a bizonylatok formai és tartalmi követelményeiről, de ebben sem tesznek említést arról, hogy a végösszeget ki kellene írni betűvel. A 166.§-ban hivatkoznak a világosság elvére, de ez arra vonatkozik, hogy a bizonylatot áttekinthető, egyértelmű és rendezett külalakkal kell kiadni. A számla kötelező adattartalmáról szóló jogszabály csak minimumot ír elő, tehát a betűvel kiírás nem kötelező, de mivel bármilyen plusz adat felvihető a számlára, így ráírható.
Ezeknek az elveknek legkönnyebben egy számlázó programmal tehetünk eleget, hiszen annak a számlaképe minden esetben egészen biztosan világos és esztétikus.